Jakubisko: Bathory je mojím najťažším filmom

Keď režisér a scenárista Juraj Jakubisko pred piatimi rokmi hodnotil svoju tvorbu, tvrdil, že ten najlepší film ešte neurobil. Historický veľkofilm Bathory, ktorý začal točiť v európskej koprodukcii a s medzinárodným obsadením už koncom roku 2005, to podľa neho ale nebude. Jakubisko však povedal, že určite bol jeho najťažším dielom.

28.04.2008 19:00
Juraj Jakubisko Foto:
Režisér Juraj Jakubisko oslavuje sedemdesiatku a do kín by mal konečne prísť jeden z jeho najočakávanejších projektov - veľkofilm Bathory.
debata

„Bol veľmi drahý (takmer 400 miliónov korún), musel som sa prispôsobiť rôznym komerčným hľadiskám i tomu, aby bol zrozumiteľný v zahraničí. Kontroverzný bude už svojím láskavejším pohľadom na túto známu uhorskú grófku z Čachtíc, považovanú za najväčšiu vrahyňu všetkých dôb,“ povedal ČTK filmár, ktorý 30. apríla oslávi sedemdesiatiny.

Ešte minulý týždeň nevedel, ako toto životné jubileum oslávi. Začiatkom júla na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch prevezme Krišťáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii a predovšetkým – v svetovej premiére tam predstaví túto svoju dlho očakávanú historickú snímku.

„Je to hrozné. Všetky krásne dievčatá, ktorým nadbieham, ktoré by mohli byť mojimi milenkami, a ja sa robím, akože som mladší, sa dozvedia môj skutočný vek,“ komentoval filmár záujem médií, ktorý sprevádza jeho jubileum. Na všetky tie ocenenia, ktoré získal, si vraj už zvykol – a bolo ich viac než sto. Zo všetkých najradšej vraj má zašlý diplom za víťazstvo v behu na lyžiach na päť kilometrov, ktorý dostal ako študent pražskej FAMU. Veď aj visí v jeho pracovni medzi mnohými ďalšími a významnejšími na čestnom mieste.

„V začiatkoch pre mňa všetky tie ceny znamenali veľa. Dávali mi krídla (…) a nútili ma zdvíhať latku vyššie,“ uviedol Jakubisko, ktorý je už v posledných rokoch pozývaný, aby ceny odovzdával. „Je to správne – prijímal som a teraz rozdávam,“ komentoval to. Oceňovať mladých tvorcov považuje za dôležité. „Keď prídem na festival, snažím sa z toho vymaniť a nesúťažiť. Mladí, totiž, tie ocenenia potrebujú rovnako ako kedysi ja. Je to dôležité i pre filmy, ktoré točia, aby ich ľudia vyhľadávali,“ uviedol.

Keď sa pred rokmi pustil do príbehu Bátoriovej, mylne sa vraj domnieval, že je známa na celom svete. „V 16. a 17. storočí v podstate každá žena, keď stratila ochrancu a bola bohatá, čelila mnohým útokom. A ona mala dokonca viac majetku než samotný kráľ,“ dodal filmár. Rád využil príležitosť, aby mohol rozprávať o veľkom Uhorsku, ktoré považuje za predobraz Európskej únie, lebo sa jeho územie rozprestieralo cez Moravu, časť Poľska a Rakúska až k Stredozemné­mu moru.

„Kauza Alžbety Bátoriovej, totiž zneužitie politickej moci kvôli vlastnému obohateniu, sa opakuje dodnes. I preto som rozsiahly materiál spracovával s pocitom, že obsahuje súčasné prvky. Tento historický thriller je určite mojím najťažším filmom – Tisícročná včela bola proti nemu prechádzkou ružovou záhradou,“ povedal Jakubisko. Hovorených úloh je v ňom viac než stovka. Medzi nimi i postavy historické, vrátane Shakespeara, Monteverdiho či Caravaggia.

Nakoniec vraj riešil dilemu, čo z toho vybrať, aby vyhovel maximálnej dĺžke filmu 140 minút. „Vzhľadom na titulky na konci a na začiatku to musíte stihnúť za dve hodiny desať minút. A ja mám natočené skoro štyri hodiny. Takže v televízii to môžem uviesť ako dva celovečerné alebo štyri 50-minútové snímky, ale verzia pre kiná sa bude od scenára líšiť,“ uviedol. Pri testovacej projekcii v Anglicku mu vraj jeden z divákov neveril, že existoval uhorský kráľ Matej, pretože králi predsa boli len v Anglicku a Francúzsku.

„A to už ste bezmocní,“ dodal Jakubisko. Preto si myslí, že pokiaľ sa chceme v Európe poznávať, musia vznikať i tieto snímky, i keď sú drahé. „Mám tam napríklad tri turecké vojny – naposledy robil niečo podobné Otakar Vávra v husitskej trilógii. Ten použil vojsko, ktoré žilo v stanoch a samo si varilo. Zatiaľ čo ja som musel každého komparzistu doviezť, obliecť ho, postarať sa o jeho stravu, nacvičiť scénu a každú hodinu, keď bol mimo pľac, zaplatiť,“ dodal.

debata chyba