Live 8 žiada pomôcť Afrike

Státisíce ľudí na koncertoch a miliardy pri obrazovkách sledovali sériu koncertov Live 8, ktorá má primäť bohaté štáty, aby pomohli chudobnej Afrike.

02.07.2005 21:15
debata

Unikátna koncertná šnúra sa začala ráno v Tokiu, pokračovala v Johannesburgu, Berlíne, Ríme, Londýne, vo Versailles pri Paríži a v Moskve.  Séria sa uzavrie v stredu koncertom v škótskom Edingurghu, kde budú rokovať šéfovia bohatých krajín G8 aj o pomoci Afrike.

Koncerty zorganizoval veterán charitatívnych akcií Bob Geldof, ktorý sa preslávil ako spevák írskej rockovej skupiny Boomtown Rats. Nalieha na politikov, aby nesklamali svet a dali dohromady 25 miliárd dolárov novej pomoci Afrike.

Geldof už v roku 1985 organizoval doposiaľ najznámejší charitatívny koncert Live Aid na pomoc hladomorom postihnutej Etiópii. Koncerty prenášajú televízie a je ich možno vidieť aj v internete. Prístup k nim má mať 85 percent obyvateľov planéty, teda si 5,5 miliardy ľudí v 140 krajinách.

„Desať koncertov, 100 umelcov, milión divákov, dve miliardy ľudí pri televízii a jedno posolstvo… primäť týchto osem mužov v jednej miestnosti, aby zamedzili tomu, že každý deň umiera kvôli nesmiernej chudobe 30-tisíc detí,“ uvádza sa na webovej stránke Live 8.

Slovenskí diváci mohli prenos sledovať prostredníctvom zahraničných televízií, STV ho nevysielala. Vo svete ho vysielali najmä verejnoprávne televízie, prenos však bol údajne pre STV príliš drahý, uviedla televízia Joj. Česká televízia, ktorú TV Joj oslovila, nepovažovala tento prenos za drahý, javil sa jej finančne oveľa výhodnejší, než keby mala pokrývať hodiny vysielania vlastnými materiálmi.

Koncerty podporila ľudská reťaz v Edinburghu

Na 200-tistíc ľudí oblečených v bielom vytvorilo v sobotu dlhočiznú ľudskú reťaz dookola stredovekého hradu v škótskej metropole Edinburgh požadujúc, aby najmocnejšie národy sveta pomohli Afrike zbaviť sa chudoby.

Pod heslom Pošlite chudobu do histórie tak otvorili týždeň protestov pred budúcotýždňovým summitom skupiny G8, na ktorý príde do Edinburghu aj prezident USA George Bush.

Britský premiér Tony Blair povedal, že chudoba Afriky je „jazvou na svedomí sveta“ a podporil sústredené medzinárodné úsilie, aby sa problémom zaoberali vedúci predstavitelia USA, Ruska, Francúzska, Nemecka, Kanady, Ruska a Japonska, ktorí sa s ním zídu 6. júla na trojdňovom summite v škótskom Gleneagles.

Atmosféra v Edinburghu bola festivalová, účastníkom zahrala skupina na bicie z Ghany a časť demonštrantov mala oblečené tvárové masky zobrazujúce lídrov G8 – Busha, Blaira a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Akciu sa pokusila narušiť malá, približne 150-členná skupina anarchistov oblečených v čiernom, avšak po zásahu polície, ktorá dozerala na pokojný priebeh dňa, anarchisti utiekli.

Pridali sa aj za Atlantikom

K reťazi megakoncertov, ktorých cieľom je upozorniť na problémy najchudobnejších štátov sveta, sa v sobotu podvečer nášho času pripojila aj Kanada. Táto časť koncertov Live 8 sa pred asi 35-tisícovým davom konala v Barrie vzdialenom 80 kilometrov severne od Toronta. Orga­nizátor koncertnej šnúry Bob Geldof uviedol, že Kanada je v dobrej pozícii, aby zvýšila pomoc Afrike, keďže už roky hospodári s prebytkom. O ho­dinu neskôr sa na severoamerickom kontinente k projektu pridala aj Filadelfia. 

debata chyba