Ukrajina získala počas sobotného finále pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest značnú podporu aj od odborných porôt, no skupinu Kalush Orchestra k víťazstvu s výrazným náskokom pred druhou Veľkou Britániou posunulo divácke hlasovanie. Prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil status, v ktorom predstavil svoj zámer usporiadať budúci rok Eurovíziu vo vojnou zničenom Mariupole.

"Prosím, pomôžte Ukrajine, Mariupolu. Okamžite pomôžte Azovstaľu," kričal spevák Oleh Psiuk z Kalush Orchestra po odohratí víťaznej hip-hopovej skladby Stefania s prvkami ukrajinského folklóru, ktorá je venovaná všetkým matkám.

Kontext piesne, ktorá vznikla ešte pred ruskou inváziou, zmenila práve vojna. Niektoré frázy v texte získali nový význam a symbolickou matkou je samotná Ukrajina. Rusko na jej víťazstvo v Eurovízii zareagovalo zhodením fosforových bomb na spomínaný metalurgický komplex Azovstaľ.


Ukrajinci si získali mimoriadny ohlas publika, ktoré odmenilo vystúpenie masívnym potleskom. Rovnako masívna podpora sa skupine dostala od hlasujúcich divákov z celej Európy. Hoci hlasovanie odborných porôt uviedlo do čela tabuľky vystúpenie Brita Sama Rydera so skladbou Space Man, práve hlasovanie ľudí všetko zmenilo a na 66. ročníku Eurovision song Contest v talianskom Turíne zvíťazila favorizovaná ukrajinská kapela.

Nepochybne pri hlasovaní zavážila solidarita s napadnutou krajinou, no zároveň samotné vystúpenie a pesnička sú z kategórie tých, ktoré by si získali veľkú priazeň eurovíznych divákov aj bez vojny. Čo sa týka britského speváka, v jeho prípade je aj druhé miesto skvelým výsledkom. V posledných rokoch totiž Veľká Británia pravidelne obsadzovala posledné priečky, pričom minulý rok vo finále dosiahla absolútne najhorší výsledok v histórii Eurovizie - nezískala ani jeden bod od porôt ani od divákov. Tento rok teda Británia predviedla "odrazenie od dna" vo veľkom štýle.


Tretie víťazstvo pre Ukrajinu

Ukrajina sa zúčastňuje Eurovízie len od roku 2003, no na konte má už svoje tretie víťazstvo. V roku 2004 sa presadila Ruslana so skladbou Wild Dances a v roku 2016 speváčka Jamala s piesňou 1944

Na úspech Ukrajiny už reagoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Naša odvaha zapôsobí na svet, naša hudba dobyje Európu! Budúci rok bude Ukrajina hostiť Eurovíziu! Po tretíkrát vo svojej histórii. A verím, že nie poslednýkrát," napísal na sociálnej sieti. "Urobíme všetko pre to, aby sme jedného dňa hostili účastníkov a hostí Eurovízie v ukrajinskom Mariupole. Slobodnom, pokojnom, obnovenom! Ďakujeme za víťazstvo Kalush Orchestra a všetkým, ktorí za nás hlasovali! Náš víťazný akord v boji s nepriateľom nie je ďaleko." 

Rusko a Ukrajina sa sporili na Eurovízii aj v roku 2017, keď ruská zástupkyňa Julija Samojlovová nemohla vystúpiť na Eurovízii v Kyjeve, pretože mala kvôli podpore invázie na Kryme trojročný zákaz vstupu do krajiny. Tento rok dostalo Rusko jednoznačnú stopku od organizátorov, ako reakciu na vojnový konflikt na Ukrajine. "Je to o jednote v hodnotách, nie o rozdelení kvôli politike," uviedol šéf Eurovízie Martin Österdahl pre magazín Billboard. 

Požiadavka mieru sprevádzala celý finálový večer. Odštartovalo to úvodné vystúpenie, keď znela skladba The Beatles Give Peace A Chance v podaní najväčšej kapely na svete Rockin' 1000, ktorú nahrali na námestí Piazza San Carlo v Turíne pre Eurovision Song Contest 2022. A bola prítomná aj vtedy, keď spevák Mika, bol tiež súčasťou moderátorskej trojice, predviedol výber svojich najväčších hitov. Pri pesničke Happy Endings publikum vymenilo národné vlajky štátov za vlajky so srdcami a aj samotný spevák neskrýval dojatie.


Menej uletené, stále málo autentické

Eurovízia má tiež neslávne renomé ako súťaž "exotov". Napokon, ak si spomenieme len na slovenských zástupcov ako Miro Šmajda ako Max Jason Mai či Twiins, tak musíme priznať, že to nebol práve výber toho najlepšieho či najzaujímavejšieho z domácej hudobnej scény. Tento rok však finálová dvadsaťpäťka ponúkla aj pozoruhodné vystúpenia. Ovácie publika si získali talianske hudobné hviezdy Mahmood a Blanco s piesňou Brividi. Jej hitový charakter potvrdil spev publika. 


So svojou piesňou De Diepte zarezonovala aj holandská speváčka a raperka S10. Zmluvu s hip-hopovým vydavateľstvom získala už vo svojich 17 rokoch. "Toto je pocta smútku a spomienkam, ktoré si nosíme v sebe. Každý zažil ťažké časy vo svojom živote. To je niečo, čo máme spoločné. A ja dúfam, že sa budete cítiť menej osamelo, keď budete počúvať túto pieseň," povedala o súťažnej skladbe S10. 


O hľadaní si miesta v spoločnosti aj zlom zdravotníctve

Emotívne vystúpenie predviedol Sheldon Riley z Austrálie. S maskou na tvári a v bielej nápadnej róbe spieval príbeh, o ktorom si nemyslel, že bude mať niekedy silu ho prezentovať. O šesťročnom chlapcovi z detského domova s aspergerovým syndrómom, ktorého posielali od domova k domovu a nikdy si nemyslel, že bude niekedy schopný interakcie s vonkajším svetom. V závere svojho vystúpenia si symbolicky sňal masku.


Trošku surreálnosti priniesla srbská speváčka Konstrakta so skladbou In Corpore Sano. Tá je kritikou srbského zdravotníctva a satirou na nedosiahnuteľné nastavenie štandardov krásy. Silným ženským hlasom bola tiež Cornelia Jakobs zo Švédska a patrila medzi top favoritov aj v hlasovaní odbornej poroty.


Susednú Českú republiku zastupovalo elektropopové zoskupenie We Are Domi s pôsobivou svetelnou šou, ktorá im však nepomohla v posune na popredné priečky. Rovnako tak zaostali The Rasmus z Fínska so svojim žltým prevedením nevýraznej piesne Jezebel. Vlastne len pripomenuli, že najlepšie časy už majú za sebou. 


Finálový večer Eurovision Song Contest 2022 ponúkol opäť trochu divotvorný výber pesničiek. Niektorým vystúpeniam uškodilo zvláštne pravidlo. Od roku 1999 všetky hudobné nástroje na Eurovízii znejú z pokladov, z playbacku. Jedine spev ide naživo. Takže, keď nemecký hudobník Malik Harris v skladbe Rockstars striedal viacero hudobných nástrojov, pôsobilo to podivne a od odborných porôt nezískal ani bod. Rovnako tak, keď Rosa Linn z Arménska prestala hrať na svoju bielu gitaru a podklad sa nezmenil. 

V pesničkovej súťaži by hudobné nástroje nemali byť nepodstatnou maketou. Uberá to na autenticite, zážitku z hudby. Eurovízia teda zostáva vo svojej škatuľke tak trochu čudnej súťaže piesní. No vyslala do sveta správu o túžbe po šťastných koncoch a budeme si všetci priať, aby sme ich mohli osláviť na Eurovízii na Ukrajine už budúci rok.

Pozrite si záznam celého finálového večera Eurovízie 2022:


Autorka: Martina Slivková