Krátko po záverečnom bode programu festivalu Bažant Pohoda 2011, ktorým bola ekumenická bohoslužba, sa v nedeľu uskutočnila tlačová konferencia s Michalom Kaščákom a Máriom Gešvantnerom z usporiadateľskej agentúry. V krátkosti zhodnotili festivaly, naznačili plány do budúcnosti a pridali aj veselú príhodu, ktorá bola jedinou dramaturgickou komplikáciou tohtoročného bohatého festivalového programu.

Pri hodnotení festivalu Michal Kaščák uviedol, že je predovšetkým rád, že odohrali (takmer) všetci umelci a nevyskytli sa žiadne závažnejšie problémy. "Najviac nás teší atmosfera - festival si udržal to, čo ho podľa nás charakterizuje najviac. Som nadšený z toho, akú atmosféru vytvorili ľudia a ako pracoval náš festivalový tím," povedal Kaščák a dodal, že okrem festivalu sa vypredalo aj parkovisko.

_Prvoradý je komfort návštevníkov

"Akoby sa festival svojím spôsobom naplnil, ale veríme v to, že neprepadne. Veríme, že bol naplnený tak akurát," dodal Kaščák. Na otázku, či neuvažujú nad rozšírením kapacity, odpovedal jednoznačne: "Ja si myslím, že toto je ideálna veľkosť festivalu vzhľadom na to, aký je tento priestor. Veľa sa o tom rozprávame s našimi zahraničými hosťami, okrem skupín sú to agenti, tour manažéri, novinári a rôzni ľudia, ktorí sa venujú produkcii podobných festivalov. Mnohí z nich tvrdia, že ten areál v takej podobe, v akej je teraz, by zvládol podľa takých najvyšších odhadov trojnásobnú kapacitu. Ale to je presne tá cesta, ktorou my ísť nechceme."

"Sami chodíme každý rok na viacero festivalov a na niektorých máme pocit, že je to naozaj už príliš veľký tlak. To môže vyhovovať časti ľudí, ktorí sú radi, keď každý deň nonstop cítia niekoho vedľa seba, ale určite to nevyhovuje všetkým. My chceme, aby si ľudia stále našli na našom festivale priestor pre seba a možnosť byť niekedy aj sám so sebou alebo vo dvojici v takom uvoľnenejšom prostredí. Súvisí to aj s tým, že chceme byť stále otvorení aj rodinám s deťmi," dodal šéf Pohody. "Je nám to niekedy ľúto, ale chceme ten festival udržať, aby bol komfortný pre návštevníkov, aby mohli chodiť aj ľudia, ktorí nemajú radi davové akcie, aby tu bol dostatok voľného priestoru a miesta na stanovanie, na parkovanie," povedal ešte počas festivalu PR manažér podujatia Mário Gešvantner.

_Festival ostáva dvojdňový so štvrtkovým warm-upom

Oproti minulým ročníkom mala Bažant Pohoda 2011 citeľne vyššiu návštevnosť počas tzv. zahrievacieho dňa. Podľa Gešvantnera bolo vo štvrtok počas koncertu Mobyho v areáli niečo cez 24 tisíc ľudí. Napriek tomu organizátori zatiaľ neplánujú pridať ďalší regulérny festivalový deň a nechcú ani štvrtkový program rozšíriť o viac koncertov, ktoré by sa odohrávali simultánne na viacerých pódiách. "Veľmi zaujímavé je to z môjho pohľadu v tom, že človek nemá taký ten typický festivalový stres, že ‘kam pôjdem, čo si vyberiem’. Je to skôr večer, kedy sa ľudia stretávajú medzi sebou," povedal Kaščák.

"Keď ich nezaujíma niektorá z kapiel, tak majú parádny čas, aby si v kľude vydýchli po príchode na letisko, stretli sa, išli sa ešte vyspať... Zmysel zahrievacieho dňa je práve v tom, aby nemuseli cestovať hneď v prvý festivalový deň, ale aby sa do hlavného diania už zobudili priamo na festivale," objasnil filozofiu obmedzeného štvrtkového programu a dodal, že to umožňuje aj vytvoriť takú dramaturgiu, aká počas hlavných dní festivalu nie je možná. "To sa napríklad týka dlhého setu Mobyho aj Balkan Brass Battle. Sú to veci, ktoré zase trošku ozvláštnia samotný festival a prinesú iný zážitok ako ďalšie dva dni." Zároveň štvrtok pre organizátorov slúži na dolaďovanie detailov v rámci technického zabezpečenia a služieb. "Snažíme sa mať samozrejme všetko pod kontrolou už v prvý deň, ale až keď sa festival naplní divákmi, tak si všimnete niektoré detaily a práve tie sa snažíme vychytať počas prvého večera, aby v piatok ráno bol festival úplne pripravený. Aj s tým, že ho už ľudia ‘otestovali’ počas warm-upu," dodal šéf Pohody na stretnutí s novinármi.

_Prečo hral Moby "potichu"?

Medzi "detaily", na ktoré organizátorov upozornili viacerí účastníci, patril aj zvuk na hlavnom pódiu počas Mobyho koncertu. Ten však podľa Kaščáka nesúvisel s technickou stránkou samotného ozvučenia. "Asi to hovorím každý rok, ale myslím, že sme mali tento rok na hlavnom pódiu najlepší zvuk. Mali sme úplne nový zvukový systém, ktorý je revolučný a je aj veľmi silný. Avšak vietor, čo bol práve problém počas Mobyho, jednoducho nesie isté frekvencie preč..."

"Časť ľudí vytýkala na Mobym aj nízku intenzitu zvuku. My máme tú skúsenosť, že často zahraniční zvukári idú (s hlasitosťou, pozn. red.) ďaleko nižšie ako naši domáci na rôznych iných akciách. Súvisí to podľa mňa s tým, že keď sa to preženie, tak sa strácajú 'ozdoby' v samotnej hudbe. Moby je na to zvlášť citlivý a myslím, že aj to je dôvod, prečo to jeho zvukár nikdy nedá tak nahlas, aby to znelo ako keď... to chcete mať extrémne nahlas," dodal organizátor Pohody.

_Kam sa podeli Las Allegres Ambulancias de San Basilio de Palenque?

Na nedeľnej tlačovej konferencii, kde pod vplyvom radosti z vydareného podujatia ale aj únavy všetkých zúčastnených panovala mimoriadne uvoľnená atmosféra, položil Juraj Kušnierik z časopisu .týždeň aj otázku, či by Michal mohol povedať nejakú vtipnú príhodu z festivalu. Napokon k nej došlo až v samom závere brífingu. Jej prepis by bol nadlho, tu si ju vypočujte.


Kam sa podeli Las Allegres Ambulancias De San Basilio de Palenque?

► Ďalšie články a fotoreporty z Bažant Pohody 2011 nájdete TU. Vaše pohodové fotky z fotokabínky Hudba.sk v internetovom stane Zoznamu si môžete pozrieť na našom Facebooku - www.facebook.com/hudba.sk

Šestnásty ročník festivalu Pohoda sa bude konať 5. až 7. júla 2012. Účasť na budúcom ročníku už majú zaistenú majitelia limitovanej série 999 permanentiek za cenu 44 eur. Vypredali sa už vo štvrtok večer za päť hodín.

Približne od začiatku októbra sa začne predávať ďalšia séria lístkov, ich cenu však organizátori zatiaľ nestanovili, čo agentúre SITA potvrdil Gešvantner. Tiež poznamenal, že pre budúci rok uvažujú, že už nebudú predávať jednodňové vstupenky na sobotu. Dôvodom je fakt, že tento rok si ich zadovážilo len niekoľko desiatok ľudí.

--
Text: Patrik Marflák, SITA
Foto: Igor Daniš - Hudba.sk