V piesni Jesenná láska s nadčasovým textom Miroslava Válka spieva náš večný "nemoderný chalan" Miro Žbirka, že "každoročne v jeseni svetlá sa tratia z duše". Fanúšikom tejto hudobnej legendy tento pocit umocňuje fakt, že 10. november je už navždy spojený s jeho nečakaným odchodom do muzikantského neba.

Hoci od tohto smutného okamihu uplynuli už viac ako dva roky, Meky Žbirka je tu stále s nami nielen prostredníctvom svojich piesní, ale tiež vďaka projektom, za ktorými pod heslom "Meky naveky" stojí jeho manželka a manažérka Katka Žbirková. Ich súčasťou boli aj dva výnimočné spomienkové koncerty v Prahe a Bratislave a otvorenie výstavy Roky a dni v Košiciach.

Rok bez Mekyho a predsa s ním

Pred rokom sme v reportáži napísali, že hoci bol rok 2022 prvým rokom bez Mira Žbirku, nebolo to celkom tak, lebo jeho meno a piesne sa z hudobného priestoru nestratili. A toto tvrdenie platí v plnej miere aj o tomto pomaly sa končiacom roku. Výrok jedného slávneho českého herca, že "stále sa niečo deje" verne odráža zoznam udalostí, naplnený realizovaním spevákovho odkazu, aby jeho songy žili medzi fanúšikmi aj po jeho odchode.

Výsledkom neúnavného úsilia Katky Žbirkovej, ktoré je podľa nej najlepším receptom na smútok, bolo otvorenie výstavy Roky a dni približujúcu životnú dráhu Mekyho Žbirku začiatkom februára na Bratislavskom hrade, kam sa presťahovala z pražského Národného múzea.

Dôkazom neutíchajúceho záujmu o hudbu Mira Žbirku je aj úspech jeho posmrtného albumu Posledné veci, ktorý produkoval spevákov syn David, u fanúšikov a jeho pozitívne prijatie hudobnými kritikmi. V apríli album Česká hudobná  akadémia odmenila štyrmi výročnými cenami Anděl, no ani doma nezostal bez ocenenia, keď získal sošku Radio_Head Award v kategórii Album roka a Slovenský ochranný zväz autorský ho v októbri ocenil ako najúspešnejší zvukový nosič roka. Medzitým vznikli dva nové videoklipy k piesňam Ako BohLen sa neuraz.

A to nie je všetko. Mekyho manželka pripravila pre jeho priateľov a fanúšikov dva nevšedné koncerty v mestách, ktoré spevák považoval za svoje domovské – v Prahe sa uskutočnil v deň jeho nedožitých 71. narodenín a v Bratislave v deň výročia jeho predčasného  odchodu. 

Hudobné spomínanie v komornejšej atmosfére

Na rozdiel od veľkých tribute koncertov v roku 2022 v bratislavskej NTC Aréne a pražskej hale O2 Universum sa tohtoročné spomienkové koncerty niesli v komornejšej atmosfére, čomu zodpovedali aj miesta konania oboch podujatí. Ich výber v sebe nesie aj neprehliadnuteľnú symboliku. V Prahe ním bol Lucerna Music Bar, menšia „sestra“ veľkej Lucerny. Prostredie Lucerny, kedysi méty každého česko-slovenského hudobníka, bolo Mekymu veľmi blízke, veď tu sa v šatni po koncerte s Limitom v roku 1984 zoznámil so svojou budúcou manželkou Katkou, priamo tu po presťahovaní zo Slovenska nejaký čas aj spolu bývali a Lucerna bola viackrát aj miestom jeho koncertovania.

Štúdio L+S, ktoré bolo dejiskom bratislavského koncertu, vytvorilo vzhľadom na podstatne nižšiu kapacitu klubovú, priam až rodinnú atmosféru. Ani v tomto prípade nebol výber miesta podujatia náhodný. V Štúdiu L+S sa uskutočnili pre mnohých fanúšikov nezabudnuteľné Mekyho unplugged koncerty vo dvojici s Lacom Lučeničom venované piesňam jeho idolov The Beatles či neskôr s Honzom Ponocným. Skalní fanúšikovia tiež dobre vedia, že v týchto priestoroch sa nakrúcal videoklip k piesni Katka, ktorý bol počas bratislavského koncertu divákom aj premietnutý, kým v Prahe si jeho precítenú interpretáciu na tribute koncertoch spred roka naživo zopakovali Petr Lexa a Lukáš Bundil, dvojica známa ako popové duo Slza.

Dramaturgia oboch večerov bola podobná, Mekyho pesničky zneli naživo z pódia, z nahrávok i z veľkoplošnej obrazovky. Autorka programu a moderátorka Katka Žbirková pripravila pre divákov zaujímavé prekvapenia pokiaľ ide o zoznam účinkujúcich, z ktorých viacerí v čase vzniku nimi interpretovaných Mekyho hitov ešte neboli na svete. Už počas príchodu do sály sa diváci dostávali do pravej Žbirkovskej nálady, keď im dlhoročný Mekyho PR manažér a spolumoderátor oboch večerov Rado Mešša mixoval z vinylov jeho veľké hity.

Milým prekvapením pre návštevníkov oboch koncertov boli hudobné darčeky, ktoré ich čakali na miestach ich sedenia, či už v podobe DVD z Mirovho pražského koncertu "40 rokov na scéne" (Praha) alebo CD albumov (Bratislava).

Katka Žbirková na koncerte pre Mekyho v Bratislave Zdroj: Silvia Arestová

Žbirkova kapela snov

Živé vystúpenia účinkujúcich spevákov na oboch koncertoch doprevádzali členovia bývalej sprievodnej kapely Mira Žbirku, ktorú spevák v začiatkoch uvádzal pod názvom Masaker. Hoci na pražskom narodeninovom tribute koncerte v októbri minulého roka zaznelo, že to bol jej posledný koncert, na radosť fanúšikov sa tak nestalo. Líder kapely, producent a gitarista Honza Ponocný stál po Mekyho boku takmer štvrťstoročie, poslednýkrát na veľkom pódiu to bolo len dva mesiace pred jeho smrťou. Publiku prezradil, že so spevákom ho spájalo dávne priateľstvo ešte z dôb, kedy Žbirkovci bývali v Lucerne a Ponocní len pár čísel od nich na Štěpánskej ulici, a ako otcovia chodili s deťmi na neďaleké pieskovisko. 

Ďalšími členmi skupiny boli dvaja dlhoroční Mekyho spoluhráči ešte od čias, kedy produkovali Žbirkov úspešný Modrý album (2001) – multiinštrumentalista (aktuálne vystupoval v roli gitaristu) Honza Horáček, na koncertoch Mekym uvádzaný ako ten, ktorý je tu "za fešáka", a basgitarista Aleš Zenkl. Členmi zostavy boli aj služobne mladší členovia – klávesák Karel Heřman a bubeník Matyáš Vorda, ktorý bol v posledných rokoch aj autorom javiskových vizuálov Žbirkových koncertov.

Príjemným prekvapením bol sólový spev Honzu Ponocného v piesni Dr. Jekyll a Mr. Hyde, prvotne nahratej s krásne chladným syntetizátorovým zvukom na albume Chlapec z ulice (1986). Pieseň mal na oboch koncertoch pôvodne zaspievať známy český hudobník Petr Ostrouchov, ktorému v tom však zabránili zdravotné dôvody. Ponocný publiku prezradil, že odkedy ju Mekymu na jeho päťdesiatku zahrali v reggae úprave, už nikdy nezaznela na vystúpeniach v pôvodnej albumovej verzii. 

Štart v réžii Mekyho nasledovníkov

Oba spomienkové podujatia otvorila trojica českých tínedžerov Queetles, ktorí s úprimným nadšením a rešpektom hrajú piesne nielen z repertoáru skupín Queen a The Beatles (odtiaľ aj názov skupiny), ale predovšetkým Mira Žbirku. Svojou interpretáciou si získali sympatie publika už v minulosti počas vystúpení na vernisážach výstavy Roky a dni v Prahe i Bratislave a nebolo to inak ani teraz.

Osobitne spevák kapely Jaromír Češek svojou chlapčenskou bezprostrednosťou a originálnymi tanečnými kreáciami počas sólových partov na trúbke vyčaroval na tvárach v publiku úsmevy a získal nadšený aplauz. Tiež príjemne prekvapil dobre zvládnutou interpretáciou náročnej Balady o poľných vtákoch, ktorú zase v Prahe bravúrne zaspieval Jan Kříž, spevák vystupujúci v muzikáli Atlantída v pražskom Divadle Kalich, ktorý k nej ešte pridal Mekyho rovnomenný hit ocenený striebornou Bratislavskou lýrou v roku 1979.

Na oboch pódiách nechýbala sympatická česká speváčka Martha (inak vlastným menom Martina Homolová), ktorá bola súčasťou Mekyho vystúpení takmer dve dekády. Jej prítomnosť potvrdila, že nemôže chýbať duet Co bolí to přebolí. Kým v Prahe Mekyho part zaspieval už z tribute koncertov známy David Kraus, v Bratislave sa ho ujal Bystrík. A hoci sa s Marthou videli naživo prvý raz, výborne im to spolu ladilo, k čomu Bystrík vtipne poznamenal, že majú s Marthou aj rovnakého kaderníka. Ozaj, spomenie si niekto, že ženskú časť duetu mala pôvodne spievať Lenka Dusilová, ktorá to nakoniec odmietla? Málokto možno tiež vie, že táto jedna z najúspešnejších "federálnych" piesní všetkých čias nebola spočiatku považovaná za favorita Modrého albumu (2001).

Martha a Bystrík na koncerte pre Mekyho Bratislava Zdroj: Silvia Arestová

Svieži víchor priniesol na obe koncertné miesta Ludvík Hušek, frontman a spevák českej "študentskej" rockovej kapely Wotazník, keď podľa neho "jednej z najlepších česko-slovenských rokenrolových peciek" – skladbe She’s Out of Control, čo je anglická verzia piesne Cesta zakázanou rýchlosťou, dodal takmer metalový drive. Jeho už skoro desaťročie fungujúca kapela je na Slovensku pomerne neznáma, k čomu sa Ludvík, inak študent zvukovej tvorby na pražskej HAMU, vyjadril, že už by s tým mali niečo urobiť. Čo je však zaujímavé, v Bratislave odspieval aj Žbirkovu synthpopovú vec Do člna, s výsledkom čoho vyjadrila spokojnosť aj Katka Žbirková, keď to komentovala Mekyho slovami: "normálne mi to vyrovnalo vrásky".

Hosťom obidvoch spomienkových večerov bol tiež anglický producent a Mekyho priateľ Rob Cass, ktorý stál za albumami Miro (2015) a Double Album (2018) natočenými v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road. Ako si už priaznivci Mira Žbirku zvykli, opäť bezchybne odspieval Can't Buy Me Love a Hey Jude, Mekyho srdcovky od jeho obľúbencov The Beatles.

Príjemným prekvapením bratislavského večera bol Peter Cmorik, spevák s nezameniteľným chrapľavým hlasom. Víťaz druhého ročníka Superstar zaujal hľadisko Štúdia L+S svojím bezprostredným prejavom a pozitívnou energiou a, samozrejme, v rockovom duchu podanou skladbou Poraď si sám, ktorá vznikla v dobe, keď si jej autor zložil z tváre lenonky, čo v tom čase mnohí fanúšikovia niesli ťažko. Počas tejto skladby sa publikum v rámci možností, ktoré im sedadlá umožňovali, rozhýbalo do rytmu, čo spokojný Cmorik komentoval slovami "asi to tu malo byť na státie".

V pražskom Lucerna Music Bare zase privítali speváka, ktorého české média svojho času označili za "čerstvý vietor v českom mainstreame". Marcell (vlastným menom Marcel Procházka), civilným povolaním lekár, priniesol svoju verziu 22 dní a hľadisko sa k jeho spevu bez váhania pridalo. 

Peter Cmorik na koncerte pre Mekyho v Bratislave Zdroj: Silvia Arestová

Jedna premiéra a dva krsty

Spomienkové koncerty neboli len o hudobnom spomínaní na legendárneho speváka. Nechýbala na nich premiéra nového klipu k piesni Len sa neuraz z posmrtného Žbirkovho albumu. Minimalistické, ale svojím odkazom sugestívne video, v ktorom účinkuje Petr Marek, líder českej kapely Midi Lidi, spolu so svojím čerstvo narodeným potomkom, je akýmsi odovzdávaním skúseností otca synovi okrem iného aj o tom, že "Zem sa krúti dokola, život vie byť krutý, spoznáš slovo pokora, nebuď zatrpknutý...". 

Marek fascinovaný Mekyho elektronickými albumami 80. rokov bol spoluproducentom tejto skladby spolu s jeho synom Davidom Žbirkom, ktorý v Lucerna Music Bare za účasti šéfov vydavateľstva Universal Music pokrstil špeciálny vinyl box obsahujúci deväť Mekyho radových albumov počnúc LP Samozrejmý svet (1994) až po ten posledný vydaný pred dvoma rokmi. Niektoré z týchto albumov vychádzajú na vinyle vôbec prvý raz a box obsahuje aj dve doposiaľ nevydané piesne, ktoré sa z dôvodu limitovanej kapacity vinylu na Posledné veci nezmestili.

Nový LP box, vydaný v limitovanom náklade, tak nadväzuje na vinylový komplet siedmich Mekyho albumov z rokov 1980 až 1990, ktoré vydal Opus ešte koncom minulého roka. V Bratislave sa úlohy krstných otcov tejto kolekcie ujali členovia Žbirkovej sprievodnej kapely Honza HoráčekAleš Zenkl, ktorí ako krstiaci materiál použili Mekyho obľúbené čokoládové cukríky.  

Druhým dôležitým nehudobným okamihom oboch večerov bol krst knihy Katherine – Katka Žbirková: Můj život s Mekym, ktorú na základe spomienok a poskytnutých snímok a iných dokumentov od spevákovej manželky zostavil uznávaný hudobný publicista a "Žbirkológ" (ako ho označujú české médiá) Honza Vedral. Na rozdiel od Mekyho životopisnej knihy Zblízka (2015) sú obsahom novej publikácie vybrané, často doteraz neznáme okamihy a zážitky súkromného vzťahu Katky a Mira Žbirkovcov, pričom sa nevyhýba ani citlivým témam, aj keď pochopiteľne súvislostiam s hudbou sa kniha nemôže vyhnúť. Čitateľovi umožní spoznať Mekyho nielen ako známeho hudobníka, ale tiež ako syna, manžela či otca so svojimi radosťami i trápeniami.

Kým v Štúdiu L+S sa v roli krstnej mamy predstavila Mekyho dcéra Denisa Žbirková, ktorú s Katkou spájajú mnohé spoločné príjemné spomienky počas ich spoločného bývania na bratislavskej Strakovej ulici, v Prahe knihu pokrstila sympatická speváčka Lenny, ktorá svojou produkciou stále viac potvrdzuje oprávnenosť svojej pozície v najvyššej českej hudobnej lige. Speváčka, ktorú si len nedávno vzala pod svoje manažérske "krídla" Katka Žbirková, okrem krstu knihy zaspievala a skvelo vygradovala Mekyho anglický song All My Days.

Katka a Denisa Žbirková na koncerte pre Mekyho Zdroj: Silvia Arestová

Vrcholnými okamihmi oboch výnimočných večerov boli vystúpenia dvoch viacčlenných hudobných formácií, ktorých spoločným znakom sú jedinečné hlasové dispozície ich protagonistov, a ktorým preto oprávnene patrili neutíchajúce ovácie publika. Ich účinkovaním sa opäť potvrdilo, že kvalitu a nadčasovosť Mekyho piesní dokazujú možnosti ich prearanžovania do rôznych štýlov bez toho, aby stratili to, čo ich robí jedinečnými.

Silný dojem v publiku Štúdia L+S zanechala šesťčlenná slovenská vokálna a'cappella skupina Voising, spievajúca prevažne coververzie populárnych svetových i slovenských piesní bez použitia hudobných nástrojov, v podaní ktorej zaznela zmes vybraných Žbirkových hitov a samostatne aj pieseň Mám rád, ktorou Meky tradične končil svoje živé vystúpenia. Záver pražského koncertu zase patril česko-slovenskému vokálnemu zoskupeniu vynikajúcich pop-muzikálových sólistov 4 Tenoři, ktoré tvoria Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan KřížMichal Bragagnolo, a v ich prevedení jednej z najlepších Mekyho smutnokrásnych piesní Jesenná láska s nadčasovým textom Miroslava Válka. 

Vernisáž výstavy Roky a dni v Košiciach aj za účasti Mariky Gombitovej

Spomienkovými koncertmi však aktivity pri napĺňaní Mekyho odkazu v roku 2023 vôbec neskončili. Exkluzívna výstava predmetov a dokumentov spojených s osobným životom a kariérou česko-slovenskej hudobnej ikony Miro Žbirka – Roky a dni sa po takmer desiatich mesiacoch presťahovala z Bratislavského hradu do reprezentatívnych priestorov Východoslovenského múzea v Košiciach, ktoré sú tak po Prahe a Bratislave tretím mestom, v ktorom sa koná. Zásluhu na tom má aj riaditeľ košického múzea Dominik Béreš, podľa ktorého "stačila jedna káva s Katkou Žbirkovou, slovo dalo slovo a na stole bol termín výstavy".

Návštevníci košickej výstavy sa môžu až do 24. júna budúceho roka oboznámiť aj s exponátmi, ktoré sa neobjavili v Prahe, ani v Bratislave, okrem iného s doteraz nepublikovanými fotografiami, obalom LP platne Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band skupiny The Beatles s osobným venovaním Paula McCartneyho počas jeho pražského koncertu v roku 2004, svetrom z kultového muzikálu Neberte nám princeznú, soškami slovenských slávikov, či okuliarmi, ktoré Miro Žbirka nosil v posledných rokoch.

K rozhodnutiu presťahovať výstavu práve do metropoly Východu vo svojom otváracom príhovore Katka Žbirková poznamenala: "Meky vždy hovoril, že každé turné ešte za éry Modusu a potom Limitu sa v Košiciach buď začínalo alebo končilo. Aj turné Road to Abbey Road v roku 2016 s Marikou sme zakončili tu v Steel Aréne, takže Košice sú taká srdcová záležitosť."

Oficiálnemu prestrihnutiu pásky, ktoré pripadlo na prvý decembrový deň, predchádzala prezentácia 340-stranovej knihy limitovanej edície z vydavateľstva Ikar Miro Žbirka – Roky a dni Memory Book, ktorú do života uviedla prvá dáma slovenskej hudby Marika Gombitová, keď ju pokrstila lupienkami červených ruží. "Som veľmi šťastná, že som tu v Košiciach, pretože ma k nim viažu spomienky na strojnícku priemyslovku, kde som študovala, ale hlavne, že som tu na tomto mieste, pretože nám všetkým Meky chýba," prihovorila sa hosťom. Pokrstený výtlačok sa potom stal súčasťou samotnej výstavy popri ďalších viac než troch stovkách artefaktov.

Publikácia obsahuje ručne číslovaný výtlačok knihy, LP platňu zachytávajúcu posledný live koncert Mira Žbirku z roku 2021, špeciálne nepredajné vydanie magazínu Mekyho Fan klubu z roku 1990 a tiež biele rukavice. 

Otvorenia výstavy sa v Košiciach zúčastnili aj mnohé známe osobnosti. Medzi nimi aj dvaja fotografi – Peter "Stanley" Procházka, ktorý bol nielen Mekyho spolužiakom a priateľom, ale aj jeho "dvorným" fotografom, a ochotne rozprával účastníkom vernisáže príbehy, ktoré stáli za zverejnenými snímkami, a Peter Župník, autor snímok k obalom Žbirkových albumov Empatia a Posledné veci. Ako hudobní  hostia vystúpili Peter BičViki Vargová, ktorí prítomným zaspievali nezabudnuteľný duet V slepých uličkách. Z neďalekého Prešova prišla aj Katka Knechtová, ktorá si Mira Žbirku vždy veľmi vážila a rada spomína na ich spoluprácu. Prezradila, že na výstave sa jej osobitne páči, že zverejnené fotografie okrem života profesionálneho hudobníka zachytávajú aj Mekyho súkromie, jeho rodinu a deti, a práve to na tom považuje za najkrajšie.

Viktória Vargová a Peter Bič na vernisáži Košice Zdroj: Hudba.sk

"Meky naveky" aj v roku 2024

Hoci koniec roka 2023 je už na dohľad, neznamená to zďaleka koniec projektom, ktoré v rámci posolstva "Meky naveky" pripravuje Katka Žbirková. Potom, čo jeho priaznivcom na sociálnej sieti prezentovala online spolu s Honzom Vedralom z obývačky svojho domu v pražských Strašniciach spomínanú publikáciu Memory Book a 7. decembra predstavila knihu Katherine: Můj život s Mekym v bratislavskom kníhkupectve Martinus pre širšiu verejnosť, chce si dopriať trochu sviatočného pokoja, aby v novom roku mohla začať na realizácii ďalších zámerov. 

Už teraz sa môžeme tešiť na hudobný projekt Miro Žbirka Symphonic Night pripravovaný k jeho nedožitým 72. narodeninám. Ďalšou ambíciou Katky Žbirkovej je natočiť videoklipy aj k ďalším piesňam z albumu Posledné veci. A na besede v Bratislave prezradila, že v Mekyho tablete sú aj demoverzie nevydaných skladieb, čo tiež niečo naznačuje do budúcna. Nie je tiež tajomstvom, že o výstavu Roky a dni už prejavili záujem aj iné mestá. Hoci dnes už je isté, že z Košíc sa výstava presťahuje do Londýna, priaznivcov Mira Žbirku čakajú mnohé prekvapenia aj v roku 2024.

Setlist spomienkového koncertu Meky naveky (21.10.2023, Praha, Lucerna Music Bar)

  • Možno sa ti zdá (Queetles)
  • Drahá (Queetles)
  • Biely kvet (Queetles)
  • 22 dní (Marcell)
  • Dr. Jekyll a Mr. Hyde (Honza Ponocný a Martha)
  • Fair Play (David Kraus)
  • Co bolí to přebolí (David Kraus a Martha)
  • Do člna (David Žbirka)
  • Nejsi sám (David Žbirka)

Krst LP Boxu Mira Žbirku (David Žbirka)

  • Premiéra videoklipu Len sa neuraz (Miro Žbirka)
  • She’s Out of Control (Ludvík Hušek)
  • Katka (Slza)

Krst knihy Katherine – Můj život s Mekym (Lenny)

  • All My Days (Lenny)
  • Can’t Buy Me Love (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
  • Hey Jude (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
  • Balada o poľných vtákoch (Honza Kříž)
  • Atlantída (Honza Kříž)
  • Jesenná láska (4 Tenoři)
  • Mám rád (Miro Žbirka zo záznamu)


Setlist spomienkového koncertu Meky naveky (10.11.2023, Bratislava, Štúdio L+S)

  • Možno sa ti zdá (Queetles)
  • Balada o poľných vtákoch (Queetles)
  • Motýľ admirál (Queetles)
  • Drahá (Queetles)
  • Biely kvet (Queetles)
  • Dr. Jekyll a Mr. Hyde (Honza Ponocný a Martha)
  • Co bolí to přebolí (Bystrík a Martha)
  • Fair Play (Bystrík)

Krst LP Boxu Mira Žbirku (Honza Ponocný, Aleš Zenkl)

  • Premiéra videoklipu Len sa neuraz (Miro Žbirka)
  • Do člna (Ludvík Hušek)
  • She’s Out of Control (Ludvík Hušek)
  • Poraď si sám (Peter Cmorik)
  • 22 dní (Peter Cmorik) 
  • Katka (Miro Žbirka z videa)

Krst knihy Katherine – Můj život s Mekym (Denisa Žbirková)

  • Medley: Denisa, 22 dní, Možno sa ti zdá, Zažni (Voising)
  • Mám rád (Voising)
  • All My Days (Rob Cass)
  • Can't Buy Me Love (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
  • Hey Jude (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
  • Mám rád (Miro Žbirka z live záznamu)

Autor: Ivan Straka